Aktualne projekty
« Powrót do spisu

Wrocław - Europejska Stolica Kultury

21 czerwca 2011 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2016 został przyznany Wrocławiowi oraz San Sebastian w Hiszpanii. W związku z tym Fundacja Świat ma Sens prowadzi projekt „Książka pozwoliła nam mieć dzieciństwo”.

Do przygotowania programu artystycznego miasto Wrocław zaprosiło ośmiu kuratorów. Każdy z nich jest ekspertem w jednej z ośmiu dziedzin sztuki i każdy z nich odpowiedzialny jest za stworzenie programu z danej dziedziny na rok 2016, jak i również na lata poprzedzające kadencję Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury. Wspomniane dziedziny to: architektura, literatura, film, muzyka, performance, opera, sztuki wizualne, teatr.

Fundacja Świat ma Sens w ramach dziedziny „literatura” prowadzi (w roku 2015 i 2016) projekt Książka pozwoliła nam mieć dzieciństwo, zajmujący się opisywaniem kultury dziecięcej i młodzieżowej dostępnej w Polsce w latach 1945-1989, mającej szczególny wpływ na edukację społeczną.

Koncepcja zadania opiera się na tezie, że w latach 1945-1989 w obiegu kulturalnym w Polsce istniały tysiące wartościowych dzieł, które skutecznie (i pozytywnie) kształtowały osobowość ówczesnych młodych ludzi. Stąd potrzeba opisania dorobku tamtej kultury.

Wśród dzieł, które autorzy będą opisywać znajdują się scenariusze, dramaty, proza i poezja powstałe w Polsce w tym okresie. Projekt obejmuje również tłumaczenia z literatury obcej (w tym klasycznej), a nawet teksty sprzed roku 1945 (dostępne legalnie lub nielegalnie, jako przedwojenny spadek po dziadkach czy rodzicach). Opisywany będzie cały przekrój gatunkowy: zarówno klasyczna bajka, powieść młodzieżowa, jak i książka awanturniczo-przygodowa czy fantastyka naukowa.

 

 

 

Wyróżnikiem projektu jest poszerzenie jego tematyki o kontekst młodzieżowej pop-kultury. To, co miało wpływ na oddziaływanie kultury książkowej to przecież również młodzieżowa moda, kultowe zabawy i niezapomniane piosenki, a nawet subkulturowa żywność.

Z tezy o istnieniu tak bogatego dorobku wynika ważna myśl na przyszłość: w całości kultury masowo-młodzieżowej drugiej połowy XX wieku możemy znaleźć inspiracje dla dzieł, które opierają się unifikującemu atakowi masowej kultury globalnej.

Materiały tworzone w ramach projektu przedstawiane będą na portalach powstających w ramach ESK Wrocław 2016.